
Organizm dorosłego człowieka aż w 60-70 procentach składa się z wody. Podczas upałów tracimy ją znacznie szybciej, dlatego szczególnie ważne jest stałe uzupełnianie jej deficytu.
Woda w organiźmie ma ważne zadania:
- utrzymuje odpowiednie ciśnienie i objętość krwi,
- pełni funkcję transportera różnych, ważnych substancji,
- oczyszcza organizm - przez skórę, nerki i płuca wraz z nią usuwane są substancje toksyczne,
- jest ważnym elementem procesu termoregulacji, jej niedobór może doprowadzić nawet do przegrzania organizmu.
Woda bierze udział w większości procesów metabolicznych, więc jej niedobór w organiźmie zaburza pracę wszystkich układów, w tym pracę mózgu, serca, nerek.
Najczęściej nie popijamy wody regularnie tylko dopiero wtedy gdy poczujemy pragnienie, a jest to pierwszy sygnał wskazujący na niedobór wody w naszym ciele. Niewielkie odwodnienie przebiega prawie bezobjawowo. Kolejnym objawem niedoboru wody w organiźmie jest zmniejszenie produkcji moczu, który staje się ciemniejszy i ma bardziej intesywny zapach.Przy dużej trwającym niedoborze dochodzi do zatrucia organizmu przez zatrzymanie w ciele produktów przemiany materii.
Przy większym odwoodnieniu (2-3 procent naszego ciała) pojawiają się zawroty głowy, suchość w ustach, osłabienie, czasami nawet nudności i skurcze mięśni.
Skrajne odwodnienie może doprowadzić do utraty przytomności, zawału serca, halucynacji, a w odwodnieniu 10-15% masy ciała śmierć.
Co pić w upały?
Powinniśmy spożywać 2-2,5 litra wody dziennie, a w upały i podczas wysiłku fizycznego do 4litrów. Ważne jest nie tylko ile pijemy, ale również to co pijemy. Pragnienie najlepiej ugasi czysta niegazowana woda. Dobrze, żeby w upały była wysoko zmineralizowana.. Nie powinna być zbyt zimna, bo możemy zachorować na anginę. Najlepiej przygotować sobie sobie dzbanek chłodnej wody z plasterkiem cytryny, listkami mięty oraz odrobiną miodu. Co jakiś czas możemy dorzucić kilka kostek lodu dla ochłody.Ważne aby nie wypijać duszkiem ogromnej ilości wody, tylko popijać je małymi łyczkami przez dłuższy czas
Warto sięgnąć po przeznaczone dla sportowców napoje izotoniczne, które zawierają także elektrolity i minerały. Druga opcja to samodzielne przygotowanie domowego izotoniku. Do litra wody dodajemy cztery łyżki miodu, wyciśnięty sok z cytryny i ćwierć łyżeczki soli. Taki napój dobrze uzupełni elektrolity i ugasi pragnienie.
Jak przetrwać upał?
Wysiłek fizyczny w temperaturze 36 stopni może się okazać zabójczy dla naszego organizmu. Ograniczmy wysiłek fizyczny do godzin wczesnorannych lub późnowieczornych.Pijmy więcej wodę , jedzmy lekkie posiłki i unikajmy alkoholu.
Ustawmy wiatraki, zasłońmy okna, powieśmy mokre ręcznki, które obniżą temperaturę i nawilżą powietrze.
Dietetycy do ugaszenia pragnienia polecają wodę mineralną Żywiec Zdrój. Warto w letnie gorące dni zaopatrzyć się w większe ilości wody mineralnej, którą można zamówić online.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz